Aili (26) on tõeline juuksekunstnik. Tema leht Facebookis ( www.facebook.com/AiliSoengud ) on lühikese ajaga kogunud üle 8600 jälgija. Ta korraldab õpitubasid, jagab patsi punumise õpetusi ja postitab tihti imeilusaid pilte uutest meistriteostest. Kõige uskumatum on see, et ta teeb seda kõike lihtsalt hobikorras, mitte igapäevatööna. Minu palvel oli Aili nõus rääkima, kuidas ta oma toreda hobi juurde jõudis.
- Millal ja kuidas Te oma ande avastasite?
Kunagi nooremana põhikooli-keskkooli ajal sai aeg-ajalt nii sõpradele kui sõbrannadele cornrowse (tuntud ka kui getopats) punuda ning siis jäi see kuidagi soiku. 2011.aasta suvel avastasin patsimaailma uuesti tänu ühele sõbrannale. Nimelt on tal hästi pikad juuksed ja jaanipäeval palus ta midagi punuda. Tegin talle tookord tavalise S-patsi mööda pead ja siis hakkasin mõtlema, et võiks veel sellise-ja-sellise punutise teha. Nüüdseks on temast saanud mu üks põhilisi juuksemodelle ja alates sellest ajast olen punutiste tegemisest sõltuvusest.
- Kas olete kokku lugenud, mitut erinevat patsi praeguse seisuga teha oskate?
Ei ole lugenud aga eks neid ole omajagu. Siiski on alati midagi juurde õppida, oleks ainult vaba aega rohkem. Vahel tundub küll, et 24st tunnist ööpäevas jääb väheseks. Võin ära öelda, et eriti südamelähedale on mulle nelja haruga punutis (nii paelaga kui ilma).
- Kust saate ideid ja inspiratsiooni uute punutiste katsetamiseks?
Nagu paljud teisedki patsihuvilised, saan ideid internetist. Eks ise olen ka üritanud leiutada aeg-ajalt oma nüansse juurde. Inspiratsiooni annabki see, et alati on veel ja veel soenguid/punutisi, mida ma pole proovinud. Vahepeal olengi jälle avastanud palju erinevaid soenguid, mida proovida, kuid hetkel jääb kõik aja taha kinni. Õnneks ka vabatahtlikest modellidest pole veel puudust tulnud.
- Öeldakse ikka, et kingsepp on kingadeta. Kui tihti enda pead punutistega kaunistate?
Kuna mul endal on väga õhukesed juuksed, siis kahjuks midagi eriti punuda ei anna. Endale siiski oskan teha tavalist kalasaba, tagurpidi punutist ja pitspatsi üle pea. Viimasel ajal olengi pununud endale igapäevaseks patsiks tagurpidi punutise.
- Minu jaoks tuli suure üllatusena, et see ei ole Teie igapäevatöö, vaid pigem hobi. Mis elukutse esindaja muidu olete?
Tõesti, see on mu hobi ja kirg ning tegelen sellega oma vabast ajast (mida on suhteliselt vähe. Igapäevaselt tegelen kontoritööga, mis on hoopis teine valdkond.
- Kas ei ole peast läbi käinud mõtet pühendudagi ainult juuksekunstile?
Ei ole. See on hobi ja selleks ma ka plaanin seda jätta. Kuid never-say-never. Hetkel pigem lihtsalt punun enda lõbuks ja loodetavasti ka paljude patsihuviliste meeleheaks. Peaks mainima, et tänu sellele hobile olen leidnud ka väga toredaid uusi tuttavaid, mis on ainult positiivne.
- Millega tähistate saabuvat kevadet?
Kahjuks tundub, et kevad ei taha kuidagi saabuda see aasta. Juba üle poole märtsikuu läbi aga väljas ikka veel kõva pakane…
- Palun jagage ühe mõnusalt kevadise patsi õpetust
Õpetuse juhend:
Loodetavasti läheb varsti soojaks ja saab mütsid kappi panna, siis kevadeks sellise patsi õpetus:
- Alusta kolme haruga patsi punumist kas siis vasakult või paremalt poolt. Pildil alustatud paremalt.
2-3. Punu mõned korrad ja siis võta juuste alt õhem salk ning pane see ühte punumisharusse juurde (sinna, mis läheb suunaga üles poole).
4-5. Punu paar korda ilma salku lisamata ja siis iga paari punumise järel võta juuste alt uus salk kaasa.
6. Jõudes teisele poole pead, haara nüüd iga punumise korraga vasakult õhemaid salke kaasa (nagu eelmises õpetuses). Haara umbes 5-6 korral.
7-9. Nüüd ära enam vasakult salke juurde haara, vaid võta jällegi juuste alt kuklalt üks õhem salk (tood juuste vahelt läbi). Punu natuke ja siis jälle lisa salk.
10.Lõpptulemus peaks olema midagi sellist
Siit veel pisike galerii Aili meistriteostest
Loo autor Diana Kivistik
Fotod Aili
ole kirjutatuga pidevalt kursis: www.facebook.com/drisainer
Pingback: Aili õpetab, kuidas punuda tavalist kalasaba | drisainer
Pingback: Lihtne ja ilus pats argipäeva | drisainer
Pingback: Ingellik soeng waterfall | drisainer
Pingback: Väikese vimkaga hobusesaba | drisainer
Pingback: Merineitsi punutis | drisainer
Pingback: Spiraalpunutis hobusesabas | drisainer
Pingback: Pidulik pats – pitspats | drisainer
Pingback: Suvine peavõrupunutis! | drisainer